Kasy wirtualne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony wielu firm, w tym biur rachunkowych. Nas, jako producentów Mobikasy bardzo cieszy to zainteresowanie. Między innymi dlatego, że również jako wieloletni producent oprogramowania dla biur rachunkowych, obsługujemy około tysiąca klientów z tej branży. Skąd jednak zainteresowanie biur rachunkowych wirtualną kasą fiskalną?
Rynek kas wirtualnych
W Polsce zapotrzebowanie na kasy fiskalne jest bardzo duże. Obowiązkiem posiadania i rejestracji sprzedaży są objęci przedsiębiorcy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczyła 20 tysięcy złotych.
W przypadku kas wirtualnych zainteresowanie, chociaż stale zyskuje na popularności, nie równa się jeszcze z rynkiem tradycyjnych kas fiskalnych. Wynika to z ograniczeń prawnych, wskazujących konkretne branże, które obecnie mogą używać oprogramowania w postaci wirtualnej kasy fiskalnej. Początkowo była to tylko branża transportowa. Aktualnie rozporządzenie obejmuje m.in. branżę hotelarską oraz gastronomiczną tzw. HoReCa, aczkolwiek katalog sektorów będzie zapewne stale rozszerzany.
Kasy wirtualne – korzyści
Kasy wirtualne w porównaniu do tradycyjnych kas fiskalnych mają szereg dodatkowych korzyści. Do takich należą między innymi; łatwość uruchamiania, brak kosztów serwisowania, możliwość korzystania z oprogramowania od razu po jego zakupie, czy dbanie o środowisko, dzięki możliwości wystawiania e-paragonów. Ponadto według Ministerstwa Finansów kasy wirtualne mają pomóc w zwalczaniu czynów nieuczciwej konkurencji na rynku.
Prezentacje Mobikasy
Nasza firma organizuje indywidualne prezentacje dla każdej firmy, która chce poznać wszystkie zalety korzystania z wirtualnej kasy fiskalnej, a także która chce sprawdzić, jak wygląda kasa w postaci oprogramowania. W ostatnim czasie Mobikasa wzbudza coraz większe zainteresowanie biur rachunkowych. Dlaczego? Ponieważ biurom również zależy na rozwijaniu swojej oferty.
Dbałość o klienta
Biura, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać i pokazywać nasze rozwiązanie podczas prezentacji, przywiązywały dużą uwagę do dbałości o swoich klientów. Jedno z nich chciało nawet drukować obowiązkowe fiskalne raporty miesięczne za swoich klientów. Pojawiły się także zapytania o to, czy nasza kasa wirtualna dba o sporządzanie raportów fiskalnych dobowych po zakończeniu sprzedaży w konkretnym dniu. Widać tu zrozumienie potrzeb przedsiębiorców, którzy zajęci swoim biznesem mogą zapominać o podstawowych obowiązkach fiskalnych i kasa musi ich w tym wyręczać.
Poszerzenie oferty biur rachunkowych
Biura rachunkowe nie muszą same posiadać urządzeń fiskalnych, ale chcąc się rozwijać, mogą zadbać o nowoczesne rozwiązania dla swoich klientów.
Kasy wirtualne stanowią zatem świetne uzupełnienie klasycznej oferty biura rachunkowego, gdyż biuro może taką kasę sprzedać, a klient sam może dokonać jej instalacji i fiskalizacji. Nie są potrzebne zatem żadne specjalistyczne usługi informatyczne, których biura z reguły nie świadczą. Co więcej, kasa wirtualna daje szansę na lepszą integrację z oprogramowaniem księgowym biura rachunkowego, a nawet na całkowitą automatyzację księgowania sprzedaży, dokonywanej na kasie wirtualnej.
Branże ujęte w Rozporządzeniu
Biura, podobnie jak my producenci kas wirtualnych oczekują stopniowego poszerzania listy branż, mogących korzystać z wirtualnej kasy fiskalnej. Dzisiaj lista ta w praktyce sprowadza się tylko do kilku branż. Głównie do branż z tzw. sektora HoReCa. Liczymy, że wraz z wprowadzaniem kolejnych modeli kas wirtualnych i ich używaniem zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Finansów, wzrośnie zaufanie do tych nowoczesnych rozwiązań. Ponadto mamy nadzieję, że znikną wszelkie obawy dotyczące użycia kas wirtualnych we wszystkich branżach.
Rozwiązania chmurowe – kasy wirtualne
Biura podobnie jak w zakresie swojego podstawowego oprogramowania księgowego spoglądają także łaskawym okiem na rozwiązania chmurowe. Kasy wirtualne mogą być instalowane w serwerowniach i udostępniane, w celu fiskalizacji dla wielu klientów. Klientom biur rachunkowych daje to jeszcze większą elastyczność użycia, a z kolei samym biurom możliwość integracji z ich oprogramowaniem.
Kasy wirtualna – szansa dla biur rachunkowych?
Wszystkie kasy wirtualne podobnie jak kasy online muszą posiadać funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Celem tego procesu jest ułatwienie i zautomatyzowanie przesyłu danych z używanych kas.
Wprowadzenie kas wirtualnych dla nowoczesnych biur rachunkowych będzie zatem szansą na większą niż dotychczas automatyzację, a także na innowacyjne poszerzenie swojej oferty.
Dodaj komentarz