Sklep online – wydatki od 150 do ?

Sklep Online
sie 16, 2022

Już wcześniej poruszaliśmy temat sklep online w jednym z artykułów. Jest to temat bardzo rozległy, więc pojawi się jeszcze sporo takich wątków na naszym blogu. Tym razem zajmiemy się kosztami takiego sklepu internetowego. Czy są one tak naprawdę wysokie? Nie są tak wysokie, jakby się mogło wydawać. Większość kosztów związana jest ściśle z wybranym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że stworzenie sklepu internetowego to proces, który wymaga dokładnej analizy rynku oraz szczegółowego zaplanowania działań. 

Sklep online – co na początek? 

Jeśli prowadzisz już własną działalność gospodarczą, zadanie utworzenia e-sklepu jest zdecydowanie ułatwione. Co jednak, gdy trzeba zacząć kompletnie od zera? 

  • Otworzenie działalności to podstawa. 
  • Wybór platformy – na rynku dostępnych jest bardzo wiele platform e-commerce. Należy się zastanowić na jakich funkcjonalnościach najbardziej nam zależy. Najbardziej popularnymi wyborami są m.in. WooCommerce oraz PrestaShop. Nasz sklep varico stworzony jest właśnie na platformie PrestaShop. 
  • Księgowość – można wybrać współpracę z profesjonalistami lub samodzielnie prowadzić księgowość ze specjalnym oprogramowaniem
  • Sprawy zewnętrzne – chodzi tutaj o wybór serwera, domeny, konto w banku itp. 
  • Magazynowanie – odpowiednie miejsce, które posłuży za powierzchnię magazynową. 
  • Obsługa klienta – każdy sklep internetowy powinien posiadać odpowiednią obsługę klienta, która wpływa na jakość firmy oraz zadowolenie klientów. 

Sklep online – koszt utworzenia sklepu 

Istnieje możliwość wybrania gotowego wzoru e-sklepu, który można później edytować. Jest to jedna z najpopularniejszych metod. To rozwiązanie dobre dla osób, które chcą prowadzić mały sklep oraz gdy cena jest decydującym kryterium. W większości przypadków w gotowym szablonie można zmienić takie rzeczy jak logo firmy, kolorystykę oraz inne podstawy. Cena szablonu zależna jest w głównej mierze od jego funkcjonalności oraz poziomu zaawansowania. Jest to idealny sposób, aby szybko otworzyć sklep online.

Cena za gotowy szablon zależy od funkcjonalności, możliwości edycji i przede wszystkim naszych potrzeb. Ceny zaczynają się już od 300 zł, a kończą się na 2000 zł. W przypadku dedykowanych projektów koszta zdecydowanie rosną. Za indywidualnie stworzony projekt graficzny sklepu internetowego można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Sklep online – koszty utrzymania 

Koszty sklepu online nie kończą się na jego stworzeniu. Warto pamiętać, że rozwój sklepu, zarządzanie nim również wymaga od nas wkładu finansowego. Jakie są kluczowe koszty? 

  • Serwer – wydatki tutaj zależą od wielkości sklepu. Sklepy z małym ruchem mogą liczyć się z wydatkiem rzędu 150 zł rocznie, ze średnim – 1000 zł, natomiast sklepy z dużym ruchem – od 2000 zł rocznie.  
  • Certyfikat SSL – zapewnia on bezpieczeństwo naszego sklepu. Ceny różnią się tak samo jak w przypadku serwera. Zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych 
  • Wsparcie techniczne – należy wziąć również pod uwagę koszty późniejszego wsparcia technicznego projektu – pomoc w naprawie błędów, wykonywanie aktualizacji czy monitoring sklepu. 

To były tylko podstawowe koszty utrzymania sklepu online. Należy wziąć również pod uwagę marketing i analitykę, copywriting, czy koszty obsługi klienta. Założenie sklepu internetowego nie jest darmowe, jednak można sobie poradzić z małym budżetem. Na ogólną cenę składa się szereg zmiennych i zawsze będzie to zależne od naszej sytuacji. To w jakiej branży będziemy działać, co będziemy sprzedawać, czy jaki ruch wygenerujemy w sklepie.

Dodaj komentarz