HUB e-paragonowy 2023 będzie przełomowy

  • Home
  • Porady
  • HUB e-paragonowy 2023 będzie przełomowy
Kobieta Wystawiająca Elektroniczny Paragon, E-Paragon Za Pomocą Programu Mobikasa
wrz 12, 2022

Czy HUB e-paragonowy będzie przełomowy? Każdy wie jak wygląda zwykły papierowy paragon i zdaje sobie sprawę jakie są jego wady. Przede wszystkim jest mały i gubimy go, a nawet jeśli nie to blaknie, gdyż jest drukowany na papierze termicznym. Paragon jako dowód zakupu jest bardzo przydatny przy zwrocie czy reklamacji i wtedy boleśnie sobie przypominamy, że nie wiemy gdzie jest. 

Paragony w chmurze

Część firm, szczególnie dużych sieci handlowych wychodzi już naprzeciw tym klientom, którzy chcą zachować swoje paragony z pełną ich historią jednocześnie nie wkładając w to żadnej pracy. Jak to się dzieje? Sieci te rejestrują klientów, wydając im karty czy udostępniając aplikację na smartfony. Do zidentyfikowanego klienta można już przypisać jego paragony przechowując je w chmurze. Oczywiście sieci nie robią tego wyłącznie dla wygody klientów. Mają także w tym interes, gdyż mogą analizując to co klient kupuje profilować i oferować klientom nowe produkty czy usługi. Tak czy owak klienci tych sieci mogą już dzisiaj nie martwić się, że zgubią paragon czy on im wyblaknie.

HUB e-paragonowy będzie przełomowy

Ale przecież nie robimy zakupów w jednym miejscu, a konkurenci pewnie nie będą między sobą wymieniać się paragonami. W jaki sposób moglibyśmy mieć “wszystkie elektroniczne paragony w jednym miejscu”? Najlepiej jeżeli państwo by pomogło. Oczywiście państwo także ma w tym interes, bo chce kontrolować poprawność wystawiania paragonów, aby zapewniać wysoką ściągalność podatków. W lecie 2022 roku Minister Finansów zatwierdził projekt tak zwanego HUBa e-paragonowego. Nazwa może brzmieć nieco żargonowo, ale oznacza właśnie miejsce, w którym docelowo znajdą się wszystkie nasze paragony. Jak to się stanie? 

Anonimowość w aplikacji

Po pierwsze, nie należy się martwić o swoją anonimowość, bo zostanie ona zapewniona w systemie. Oznacza to, że każdy ze swojej aplikacji na smartfonie otrzyma Klucz Identyfikujący Klienta (KID) czyli kilkunasto-cyfrowy identyfikator, ale z nim nie będą przechowywane dane osobowe – czyli nasze imię, nazwisko czy adres.

Cyfry mają taką zaletę, że można je przedstawić w postaci kodu paskowego, a ten można z kolei bardzo łatwo skanować przy kasie. Ci z nas będący fanami smartfonów będą ich używać z aplikacjami, a pozostali mogą sobie wydrukować kartkę z KID i kodem paskowym aby używać jej podobnie jak innych kart. Karta ta może być z łatwością skanowana przy kasie, a sam KID być powiązany z kartą lojalnościową danego sklepu. Oczywiście wszystko za naszą zgodą, ale i wygodą.

Jak już zostaniemy zidentyfikowani przy kasie e-paragon trafi na nasze konto w tym HUBie . Z tego konta będziemy korzystać najczęściej za pomocą smartfona. Mamy już całkiem sporo aplikacji, które przechowują paragony choć jeszcze dzisiaj są one skanowane z wydruków papierowych. Co więcej, nawet Ministerstwo Finansów ma już swoją taką aplikację. Zakłada się prawie natychmiastową wysyłkę paragonu do HUBa, aby nasza aplikacja na smartfona ściągnęła paragon jeszcze w czasie, w którym będziemy w sklepie. Wszystko po to abyśmy mogli sprawdzić nasze wydatki i nie pobierać wersji papierowej. Paragony będą przechowywane właśnie w naszym smartfonie lub w innym miejscu np. w chmurze. Sam HUB będzie oferował ich dostępność tylko przez miesiąc abyśmy mieli czas je pobrać do swojego ulubionego miejsca.

Przyszłość wirtualnej kasy – HUB e-paragonowy

Tradycyjne kasy fiskalne oczywiście nie będą współpracować z tym systemem, ale one nie są wieczne. Mają swoje “daty ważności”. Zastąpią je stosowane już od kilku lat kasy online oraz kasy wirtualne. Dla tych ostatnich e-paragon jest tak naturalnym środowiskiem jak woda dla ryby.

Co ciekawe Minister Finansów nie zamierza nikogo zmuszać do użycia tego systemu. Ani firm ani obywateli. LIczy przy tym, że jedni i drudzy odnosząc korzyści dzięki niemu będą go chętnie i powszechnie używać.

Świat będzie się zmieniał już za chwilę, gdyż testowo HUB ma być uruchomiony na początku 2023 roku. Są już gotowe specyfikacje interfejsów informatycznych, które zostały przedstawione zainteresowanym firmom. Idzie nowe i lepsze!

Dodaj komentarz