E-paragony obowiązkiem sprzedawców?

Płatność Telefonem. E-Paragony.
cze 23, 2023

E-paragony to projekt Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, które stale pracują nad rozpowszechnieniem paragonów w postaci elektronicznej w Polsce. Od kiedy można korzystać z e-paragonów, jak będzie wyglądać proces ich wydawania i czy sprzedawcy będą zobowiązani do ich wystawiania? Przeczytaj w poniższym artykule.

System dystrybucji e-paragonów

Możliwość wystawiania e-paragonów istnieje w Polsce od 2020 roku. Jednak ich pozyskanie przez klientów wciąż jest bardzo ograniczone. Ministerstwo pracuje nad systemem dystrybucji, zwanym HUBem Paragonowym, dzięki któremu e-paragony będą mogły bez ograniczeń trafiać do klientów. 

Cały proces pozyskania e-paragonu musi przejść jednak przez trzy etapy. Pierwszym z nich są kasy rejestrujące, które mogą wystawiać e-paragony. Drugim jest system dystrybucji, taki jak HUB Paragonowy, do którego trafią e-paragony, które następnie będą przesyłane do klientów. Trzecim są aplikacje, do których na żądanie klientów zostaną przekazane ich paragony. W aplikacjach użytkownicy mogą przechowywać wszystkie swoje e-paragony. 

E-paragony, dlaczego są lepsze? 

Według Ministerstwa e-paragony znacznie ułatwią proces reklamacji czy zwrotu towaru. Dzięki zainstalowanym w telefonie bądź tablecie aplikacjom, wszystkie paragony możemy mieć przy sobie w każdym miejscu. Łatwo i szybko możemy po nie sięgnąć. Ponadto taki paragon nie wyblaknie, nie wyrzucimy go przez przypadek do śmieci i na pewno się nie zgubi. E-paragony mają również usprawnić proces obsługi klienta, co jest korzyścią zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta. 

E-paragony to również duża wygoda dla osób, które otrzymują lub starają się o alimenty.  Zwykle muszą gromadzić paragony, w celu wykazania poniesionych wydatków. Dzięki aplikacji będzie im łatwiej, ponieważ paragony w zasadzie samoczynnie będą gromadziły się w pobranej aplikacji.  

Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety e-paragonów przejdź do naszego poprzedniego artykułu ,,E–paragon. HUB Paragonowy Ministerstwa Finansów czy rozwiązanie prywatnego operatora?’’. 

E-paragony obowiązkiem sprzedawców? 

Ze strony Ministerstwa nie padła informacja o tym, że e-paragony w Polsce będą obowiązkowe. Udostępnianie e-paragonów jak podtrzymuje MF, będzie dobrowolne. Ministerstwo jest jednak zdania, że wszystkie dotychczasowe usługi, oferowane w ramach e-administracji dobrze przyjęły się wśród społeczeństwa, stąd również e-paragony znajdą szerokie grono entuzjastów. 

W przypadku klientów to również nie będzie obowiązek. Nabywcy sami zdecydują, czy chcą dostać paragon w formie elektronicznej, czy papierowej. 

Czemu projektem zajmuje się Ministerstwo, a nie rynek? 

E-paragony uważane są przez MF za projekt prospołeczny, który dotyczy wszystkich obywateli, podobnie jak Twój e-PIT. Każdy człowiek prawie codziennie ma styczność z paragonami. Obecnie, gdy płacimy telefonem, otrzymujemy paragon papierowy. Powoduje to pewną „rozbieżność”. Wygodną opcją w tym przypadku byłoby otrzymania paragonu wprost na urządzenie, z którego płacimy. 

HUB Paragonowy, czyli system dystrybucji e-paragonów tworzony jest natomiast na podstawie doświadczeń z e-recepty. Różnica jest taka, że e-recepta jest obowiązkowa, ale jak podkreśla Ministerstwo, szybko przyjęła się w społeczeństwie, stąd duża szansa, że z e-paragonami będzie podobnie. 

Jak będzie wyglądało to z perspektywy klienta? 

W pierwszej kolejności klient musi wybrać i pobrać aplikację, służącą do gromadzenia e-paragonów. Może być to aplikacja ministerialna lub prywatnego operatora. Za pomocą funkcji aplikacji, użytkownik w drugim kroku musi pobrać unikalny numer identyfikacyjny tw. numer KID. By pobrać numer użytkownik nie musi podawać żadnych danych osobowych. 

Podczas zakupów jeśli klient chce otrzymać e-paragon, musi pokazać w telefonie lub wydrukowany na kartce w postaci kodu kreskowego kod KID. Wtedy sprzedawca zeskanuje kod, a e-paragon trafi do systemu dystrybucji HUB. To jednak nie wszystko. By klient miał wgląd do swojego paragonu, za pomocą aplikacji musi pobrać swój e-paragon z HUBa. Wtedy paragon trafi do jego aplikacji. 

Należy również wspomnieć, że e-paragony fiskalne będą przechowywane w systemie dystrybucji tylko przez 30 dni. Po tym czasie paragon automatycznie zostanie skasowany. Ministerstwo również podkreśla, że HUB Praganowy w żaden sposób nie będzie utrwalał i przetwarzał informacji, które znajdują się na paragonach klientów. Sam paragon nie ma również powiązania z tożsamością klienta. 

HUB od kiedy? 

System HUB, dzięki któremu klienci będą mogli gromadzić wszystkie swoje e-paragony w aplikacjach, wejdzie w życie 15 września 2023 roku. Wstępne założenia szacują, że w ciągu 2 lat e-paragony będą w powszechnym użyciu. Ministerstwo stawia w tym przypadku na innowacyjność rynku, dzięki której zobaczy ciekawe rozwiązania w zakresie procesów, których w tym momencie nie jest jeszcze w stanie przewidzieć. 

Dodaj komentarz